Kraniosakrální terapie
Co je kranisosakrální terapie
Kranio-sakrální terapie (Cranio Sacral Therapy - lebko-křížová terapie) je relaxační doteková metoda, která využívá kranio-sakrálního rytmu (CRI = kraniosakrální impuls), což je pulsace mozkomíšního moku. CRI rytmus je nadřazen dechu i srdečnímu tepu a všem pochodům v těle, mysli i podvědomí a říká se mu Dech života. Dech života vyvolává pulzaci mozkomíšního moku, která nejvíce připomíná střídání přílivu a odlivu mořských vln. Protože pohyb tekutin v celém těle je propojený, pulzace se tedy neomezuje pouze na mozkomíšní mok, ale projevuje se ve všech tekutinách v těle. Pulzace tekutin se přenáší na tkáně a vyvolává jejich velmi jemný, avšak rozeznatelný pohyb, který je v přímém vztahu k potenci Dechu života. Terapeut je tedy pomocí jemných doteků v kontaktu s Dechem života (pulzací), prostřednictvím něhož harmonizuje dynamiku tekutin obklopujících mozek a míchu. Harmonizace této dynamiky pak přímo ovlivňuje centrální nervový systém a může vést k celkovému zlepšení všech mentálních a fyziologických funkcí. Kraniosakrální terapie účinně zmírňuje následky stresu a obnovuje rovnováhu autonomního nervového systému, což platí jak pro akutní, tak pro chronické stresové vzorce.
Jinými slovy, kraniosakrální terapie pomáhá nastartovat samoléčebný autoregulační systém a uvádí jej do rovnováhy
Jak terapie probíhá
Před samotnou procedurou proběhne krátká konzultace týkající se aktuálního prožívání a zdravotního stavu nebo obtíží klienta.
Při první terapii je klient obeznámen se všemi náležitostmi týkající se terapie, především jakým způsobem jsou praktikovány doteky, v jakých částech těla a kdy je potřebná spolupráce klienta. Pokud má klient problém s doteky, terapie může probíhat i bez doteku, anebo bez doteku v určité oblasti, v které by se klient necítil bezpečně a příjemně.
Při samotné terapii klient leží na zádech v pohodlném oblečení a relaxuje. Na masážním lehátku je umístěna měkká podložka pro větší pohodlí. Celá procedura trvá přibližně 1 hodinu, není však časově striktně ohraničena, tělo dostane takovou péči, jakou zrovna potřebuje. V závěru procedury může být ještě dána biodynamická péče konkrétní tělesné partii v oblasti zad.
Moje specialita
Mojí specialitou je využití vybraných hudebních nástrojů. Šamanský buben před samotnou terapií pomáhá rozvibrovat energii klienta, což umožní snazší a rychlejší kontakt s Dechem života v jednotlivých částech těla. V průběhu terapie někdy cítím potřebnost využití hlasu k ladění daného místa. V závěru pak využívám ladičky a tibetské mísy pro celkové vyladění. Vše samozřejmě po předchozí dohodě s klientem.
Propojení s některou technikou hlubinné terapie
Při odblokování psychických a emocionálních blokád lze pracovat s harmonizací dynamiky rytmu a jeho reakcí na podněty, vzpomínky, emoce. Jde o aktivní spolupráci s klientem, kdy klient verbalizuje vizuální vjemy, pojmenovává emoce a současně je harmonizována dynamika. Popřípadě je kraniosakrální terapie přerušena, přejde se k hlubinné terapii a v závěru je opět zharmonizována dynamika kraniosakrálkou.
Doporučení
- volnější oděv, aby vás na těle nesvíraly pásky nebo těsné gumy, v zimních měsících a chladnějších dnech je vhodný také teplejší oblečení, aby vám při relaxování nebylo chladno
- v den terapie si dopřát klidový režim bez fyzické i psychické zátěže
- pravidelnost v docházení na terapii - jednou za 2 až 3 týdny (dle potřeby klienta)
Kontraindikace
- nitrolebeční a nitropáteřní krvácení, nádory, záněty, podlitiny v akutním stádiu
- mozková příhoda do 4 měsíců po (po té již ano)
- akutní operace, úrazy, zlomeniny lebečních kostí, kosti křížové, kostrče nebo páteřních obratlů
- nitrolebeční aneurysma
- vyhřeznutí prodloužené míchy
- hydrocephaus (nadměrné hromadění mozkomíšního moku v mozkové tkáni)
Po úplném doléčení zmíněných příhod, nemocí, úrazů a operací je naopak kraniosakrální terapie velmi vhodná a užitečná.
Cena 1 procedury 1000,- Kč v hotovosti.